חתונה אחרת


חושבים על חתונה אחרת? אתם לא לבד.

בשנים האחרונות הולכת וגוברת התופעה של זוגות אשר מעוניינים בחתונה עם זיקה למסורת היהודית, לטקסים והסמליות שבה אך התהליך הרשמי של ממסד הרבנות לא ממש מתאים להם. האם אפשר גם אחרת? איזה אילו אופציות קיימות במדינת ישראל הנחשבות חוקיות ואינן מפריעות למעמד האישי של בני הזוג והילדים בעתיד?

חתונה אחרתחתונה אחרת בחו"ל

זוגות רבים אשר אינם עומדים בקריטריונים הנוקשים של הרבנות במדינת ישראל נותרים פעמים רבות ללא ברירה. יש כאלו אשר סולדים באופן עקרוני מהדת ומעדיפים לעשות את זה קצת אחרת. החוק במדינת ישראל נתן לבתי הדין הרבניים את הסמכות הבלעדית בנושא נישואין וגירושין ואין ממש אופציות לאלטרנטיבה.

במקרים כאלו כאשר רוצים להתחתן הפתרון הפשוט הוא חתונה במדינה אחרת. חתונה בקפריסין אוחתונה בפראג הן תופעות פופולריות כיום וזוגות רבים משלבים ריח דבש וחתונה באותה הזדמנות.

כאשר חוזרים לארץ הזוג עושה אירוע רגיל עם תקליטן, קייטרינג וכל החגיגה. רבים משלבים רב רפורמי שיערוך טקס סמלי ויפה וכל זה ללא התערבות של הרבנות כלל.

על פי חוק הנישואין במדינה אחרת (ניתן להתחתן ב-51 מדינות בעולם) מוכרים על ידי מדינת ישראל מתוך הסכמים בינלאומיים כך שאין בעיה.

לחיות כבני זוג ידועים בציבור

חתונה אחרת | טבעות אירוסין | חתונה בקפריסין

מבחינה משפטית אין צורך להיות נשואים בכדי שלבני הזוג יהיה מעמד מחייב אחד כלפי השני. במדינת ישראל יש מושג הנקרא "ידועים בציבור". בני זוג אשר מוכרים כידועים בציבור מקבלים הכרה משפטית בזוגיותם. על מנת להיות "ידועים בציבור" צריכים להתקיים כמה קריטריונים כמו מגורים משותפים, קיום משק בית משותף, ילדים משותפים (אם יש כאלו) ועוד. ניתן להתייעץ עם עורך דין המומחה בנושא על מנת לקבל את התמונה מלאה והמשמעות של המושג "ידועים בציבור".

במקרים אלו אין שינוי במעמד האישי, אין שינוי בתעודת הזהות ואין טקס מיוחד לנושא.

בתי הדין בארץ נוטים לזהות מקרים בהם מופלים לרעה זוגות שחיו כנשואים אך היו "ידועים בציבור" ולתן אותם כך שאפליה לא תתקיים בינם לבין זוגות נשואים. הם זכאים למשכנתא, רישום בן זוג כאבי התינוק, זכות ירושה, הטבות הניתנות לבן זוג מטעם העבודה, הנחות ממס, פטורים וכו'.

אין חשש לגבי מעמדם של הילדים במקרה זה. הם  אינם נחשבים ממזרים שכן ממזר הוא ילד הנולד מחוץ למסגרת הנשואין. במקרה של "ידועים בציבור" שני בני הזוג פנויים ולא נשואים ולכן ילדיהם אינם נחשבים לממזרים.

חתונה אחרת – אפשר הכול

הבחירה בחתונה אחרת תלויה בכם. אפשר להתחתן בחו"ל ולעשות חתונה רפורמית בארץ או כל טקס שמתאים לכם. אפשר לעשות חתונה מינורית ברבנות ולחגוג איך שרוצים. ניתן לחיות כידועים בציבור ולקבל את ההטבות שמקבלים בני זוג נשואים. את הטקס והאירוע תמיד אפשר לחגוג באיזו צורה שתרצו עם איזו אווירה וסמליות שתחפצו בהן.

מזל טוב ובהצלחה.

 


חתונה אחרת

השאר תגובה